V dnešní době není problém přestěhovat jakýkoliv stroj či techniku do zahraničí. Vyžaduje to určité postupy a častokrát náročnou práci, ale dá se to zvládnout.
Stěhování výrobní linky na brambůrkové chipsy
Pro naši firmu to byla skutečně velká výzva. Společnost Qwix food nás požádala o přestěhování výrobní linky na chipsy z České republiky do Egypta. Součástí byla rovněž vzduchotechnika a kotel na ohřev oleje. Ačkoliv máme se stěhováním strojů a výrobních linek bohaté zkušenosti, přesto se jednalo snad o největší stěhovací akci, kterou naše firma prováděla. Všechno bylo potřeba důkladně naplánovat, aby stěhování probíhalo hladce.
Přípravy a plánování stěhování
- Linka se převážela mimo EU, tady v první řadě bylo nutné vyřídit veškerá povolení, pohlídat i koupi kontejnerů, protože přece jenom korona krize zamávala i s tímto přepravním materiálem a přemrštěné ceny by samozřejmě pozvedly náklady na stěhování.
- Je logické, že taková linka se nedá přestěhovat vcelku a tak je nutná demontáž. Ta spočívala ve skutečně náročné práci. Odpojení od elektřiny bylo snad nejjednodušší. Následovalo postupné oddělování všech částí a strojů. Vše se řádně zajistilo pro transport.
- Větší kusy se musely rozřezat, ale vše bylo provedeno odborně, tudíž se zase jednoduše jednotlivé díly dají svařit. To vše bylo nutné provést, aby se všechny díly vešly do kontejnerů.
- Provedli jsme zálohu systému.
- Pořídili velmi podrobnou fotodokumentaci. Je úplně nejlepší, když se vše řádně nafotí. Kabely, náhradní díly, počet plechů vzduchotechniky a mnohé další komponenty.
- Demontované části jsme poté uložili do lodních kontejnerů a těch bylo celkem rovných 13.
Vypadá to velmi jednoduše, ale skutečně se jednalo o náročnou a do detailu odvedenou práci. Jednotlivé díly se také musely zvážit, přeměřit a zabalit podle potřeby.
Součástí stěhování byla i vzduchotechnika a kotelna
Součástí bylo potřeba zabalit i vzduchotechniku a celou kotelnu pro ohřev vody a oleje. To ovšem znamenalo rozebrat vše, veškeré trubky a rozvody. Nemluvě o samotném kotli. Při jeho sundání jsme se pěkně zapotili a nebylo divu, byl totiž umístěn těsně pod střechou a to ve výšce 3 metrů. Nicméně jsme to zvládli na výbornou.
Samotná nakládka byla již pro nás hračkou. Všechno jsme měli dokonale připravené a nechyběli nám vyškolení technici, kteří nám v mnohém usnadnili práci. Nakládali jsme dva kamiony za den, za pomoci vysokozdvižného vozíku a jeřábu.
Ačkoliv se jednalo o skutečně náročné stěhování, tak všechno jsme zvládli a kontejnery úspěšně dorazily do Egypta. Nyní čekají ve skladu na nás, až provedeme opětovné postavení výrobní linky. Díky tomu, že máme podrobnou dokumentaci, tak vše už půjde hladce.
Celou akci jsme nechali natočit od společnosti MastrCrane Production, s.r.o. na výsledek se můžete podívat zde: